Partnerstwo z Osnabrűck

Szkolny Klub Europejski w 1997 roku nawiązał współpracę drogą korespondencyjną z Berufsbildende Schulen der Stadt Osnabrűck.

We wrześniu 1998 roku 45-osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Osnambrűck wraz z dyrektorem Schlűterern gościła w naszej szkole i naszym mieście.

15 października 1998 otrzymaliśmy od uczniów niemieckich list z podziękowaniami za serdeczne przyjęcie oraz wspólne zdjęcie pod Ratuszem z podpisami wszystkich uczestników niemieckich. 15-osobowa grupa naszych uczniów została zaproszona do Osnabrűck wraz z trzema opiekunami.

Z pierwszą wizytą w Osnabrűck gościliśmy w dniach od 7 do 12 czerwca 1999 r. Program był przebogaty. Zwiedziliśmy miasto Osnabrűck i szkołę, spotkaliśmy się z burmistrzem Osnabrűck w Sali Pokojowej ratusza.

Nasi uczniowie mieszkali u rodzin kolegów niemieckich, dzięki czemu mogli poznać codzienne życie sąsiadów zza zachodniej granicy i podszkolić język, a to były główne cele tego wyjazdu. Dyrektorzy obydwu szkół podpisali umowę o partnerstwie.

14 września 1999 r. ponownie gościliśmy przez jeden dzień uczniów i nauczycieli z Osnabrűck. Cieszyliśmy się ze spotkania z przyjaciółmi i już planowaliśmy program na czerwiec 2000, gdyż wtedy Niemcy mieli gościć u nas przez tydzień. Współpraca z BBS Osnabrűck trwa nadal, byliśmy w Osnabrűck w czerwcu 2001, 2003, 2005 oraz w marcu 2007r.

Niemcy przebywali u nas w czerwcu 2002, 2004, 2006 oraz w kwietniu 2008r w marcu 2009 i marcu 2010.

Wymiana uczniowska między ZSZ Rawicz a BerufsschulzentrumamWesterberg

W dniach 8.04.2013 -13.04.2013 czternastoosobowa grupa uczniów ZSZ Rawicz, wraz z nauczycielkami języków obcych, Karoliną Gresztą i Justyną Andrzejewską, brała udział w piętnastej wymianie międzyszkolnej. Celem tegorocznej wymiany, tak jak wszystkich poprzednich, było poznanie kultury sąsiadów zza zachodniej granicy, doskonalenie znajomości języka obcego, obalenie mitów i stereotypów oraz nawiązanie nowych przyjaźni i znajomości.

Czytaj więcej...

Wizyta uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej Berufsschulzentrum Westerberg z Osnabrück

W dniach 24.03-29.03.2014 r. po raz szesnasty odbyła się wizyta uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej Berufsschulzentrum Westerberg z Osnabrück. Wizyta współfinansowana była ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

15 uczniów z Niemiec, którym towarzyszyły dwie nauczycielki - Sabine Hagemann i Monika Dreier - gościło u rodzin swoich polskich kolegów. Program wizyty był niezwykle bogaty. Już następnego dnia po przyjeździe do Rawicza, we wtorek, niemieccy uczniowie zwiedzili szkołę. Wspólne zabawy integracyjne z elementami nauki języka polskiego i niemieckiego służyły wzajemnemu poznawaniu się. Następnie uczniowie w międzynarodowych grupach przystąpili do pracy nad projektem „Tradycje, zwyczaje, obrzędy w Polsce i Niemczech”.  Każda z grup otrzymała za zadanie przygotować prezentację na jeden z tematów: Wielkanoc, Boże Narodzenie, urodziny, ślub lub potrawy z perspektywy polskiej i niemieckiej. Uczniowie nauczyli się także piosenki „Sto lat” po polsku i niemiecku, które zgodnie z tradycjami w obu krajach śpiewane są na urodziny. Zaśpiewano je France, która właśnie kończyła 17 lat. Plany pokrzyżowała nam pogoda. Z powodu ciągłych opadów deszczu we wtorek musieliśmy zrezygnować ze zwiedzania Rawicza.

Czytaj więcej...

Wizyta niemieckich przyjaciół z Osnabrück 2012

Już po raz czternasty, w dniach 11-16 czerwca br., okazję do spotkania mieli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu i ich niemieccy rówieśnicy z Berufsschulzentrum am Westerberg z Osnabrück. Piętnastoosobowa grupa uczniów wraz z dwiema nauczycielkami, Moniką Dreier i Sabine Hagemann- przybyła do Rawicza, aby wspólnie realizować projekt uczniowskiej wymiany. Każdy z Niemców mieszkał u polskiej rodziny i mógł poznać w ten sposób nasze zwyczaje oraz kulturę. Dwukrotnie uczniowie spotkali się w jednym z rawickich lokali aby kibicować drużynom polskiej i niemieckiej, co także pozwoliło im się zintegrować i lepiej poznać.

Czytaj więcej...

Rok 2011

W dniach 4-9.04.2011 odbyła się trzynasta wymiana uczniów pomiędzy Zespołem Szkół Zawodowych w Rawiczu a Berufsschulzentrum am Westerberg w Osnabrück.

Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów, nad którymi opiekę sprawowali pani wicedyrektor Justyna Szajerka oraz nauczycielki języka niemieckiego panie Karolina Greszta i Małgorzata Kędzia.

Czytaj więcej...

Rok 2010

12 wymiana uczniów pomiędzy Zespołem Szkół Zawodowych w Rawiczu a Berufsschulzentrum am Westerberg z Osnabrück

W dniach 8-13.03.2010 w naszej szkole miała miejsce 12 wymiana uczniów pomiędzy Zespołem Szkół Zawodowych w Rawiczu a Berufsschulzentrum am Westerberg z Osnabrück. 15 uczniów z Niemiec mieszkało w rodzinach swoich polskich rówieśników. Temat tegorocznego projektu był następujący: „Teatr, piosenka, taniec sposobami porozumienia i jednoczenia narodów”. Uczniowie ze szkoły partnerskiej z Osnabrück zwiedzili naszą szkołę, zapoznali się z zabytkami naszego miasta, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych i oczywiście w projekcie. W tym roku do pracy w programie było zaangażowanych wielu nauczycieli z naszego Zespołu. Wiele pomogła także dyrekcja, za co bardzo dziękujemy.

Czytaj więcej...

Statystyki

3552446
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
192
412
1111
4434
7392
3552446

Twoje IP: 3.80.128.196
Data i godzina: 2019-04-19 08:16:32

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

Zajęcia praktyczne w ZPB Kaczmarek

16 i 23 listopada odbyły się pierwsze zajęcia praktyczne w zakładzie u nowego partnera naszej szkoły – firmy ZPB Kaczmarek. Przez dwa dni pierwsza grupa uczniów II klasy kształcących się w zawodzie technik budownictwa uczyła się technologii produkcji betonowych materiałów prefabrykowanych. Zajęcia rozpoczęły się od szkolenia bhp przeprowadzonego przez zakładowego inspektora bhp ZPB Kaczmarek.

Więcej…
Friday the 19th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©