Wizyta na placu budowy farmy wiatrowej

19 czerwca grupa uczniów klasy drugiej i trzeciej Technikum w zawodzie technik budownictwa wraz z opiekunami p. Joanną Rogalą oraz p. Tomaszem Sierpowskim udali się do Ciołkowa, gdzie rozpoczęli swoją wizytę na placu budowy farmy wiatrowej. Wizycie przewodniczył kierownik budowy p. Ireneusz Chruściński.

Natomiast nad bezpieczeństwem grupy przez cały czas bacznie czuwał kierownik z zakresu BHP.

Na wstępie kierownik budowy zaprosił nas do budynku tymczasowego, gdzie przedstawił strukturę farmy wiatrowej oraz omówił ogólną budowę siłowni wiatrowej. Każdy z uczestników otrzymał broszurę informacyjną ta temat zwiedzanych obiektów.

 

W dalszej części naszego zwiedzania udaliśmy się do dwóch obiektów położonych w niedaleko oddalonym od Ciołkowa Przyborowie, gdzie każdy z uczestników mógł dotknąć i przyjrzeć się z bliska zarówno śmigłom jak i stojącym już obiektom. Każdy z wiatraków ma wysokość 120 metrów. Powstałe obiekty są jak do tej pory największymi na świecie. Koncepcja projektowa tych konstrukcji powstała w Hiszpanii.

Kierownik budowy omówił materiał, z którego powstały śmigła oraz klasę betonu, z jakiego zostały wykonane te obiekty. Kierownik opowiedział też o sposobach posadowienia siłowni wiatrowych oraz podzielił się trudnościami, z jakimi spotkał się w czasie wykonywania tej, jak i wcześniejszych inwestycji. Dodatkowo p. Chruściński przedstawił także schemat działania turbin.

Kierownik budowy przedstawił specyfikę dokonywania kontroli stanu technicznego tych konstrukcji. Na tym etapie naszej wizyty uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się z bliska żurawiowi.

Na zakończenie zgłębiania tajemnic związanych z odnawialnymi źródłami energii udaliśmy się ponownie do Ciołkowa, gdzie znajduje się centrum kontroli całej farmy. Tam zostały nam omówione zachodzące procesy przez p. Ireneusza Chruścińskiego wraz z pracownikiem tejże stacji kontrolnej.

Podczas całej wizyty kierownik budowy chętnie odpowiadał na zadawane przez grupę pytania, jak również uświadamiał i podkreślał naszej młodzieży, że warto pójść na studia, bo wiedzy, jaką posiądą, żadna siła im nie odbierze. Uczniowie podczas tej wycieczki mieli możliwość przyjrzeć się technologii budowy odnawialnych źródeł energii, które w dzisiejszym świecie są coraz szerzej stosowane.

Statystyki

4008879
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Wszystkie wizyty od 22.06.2012
554
1391
2721
10432
25848
4008879

Twoje IP: 3.236.15.142
Data i godzina: 2020-07-15 09:31:22

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Migawki z życia ZSZ 2015/2016

PaTPORT w ZSZ w Rawiczu

W miniony piątek 9 października 2015 roku w Zespole Szkół Zawodowych odbyło się spotkanie inauguracyjne pierwszego PaTPORT-u w powiecie rawickim oraz rejonie leszczyńskim. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, Miejsko -Gminnego Ośrodka Wsparcia , Centrum PISOP w Lesznie, pedagodzy i psycholodzy szkół, rodzice, młodzież oraz policjanci na czele z Komendantem Powiatowej Policji w Rawiczu ins. Krzysztofem Nowakiem. PaTPORT to nowa struktura w Ogólnopolskim Programie Profilaktycznym Profilaktyka a Ty „PaT”. PaTPORT może powstać w każdej szkole ponadpodstawowej, do utworzenia wystarczy 15 chętnych uczniów, opiekun oraz zgoda dyrekcji szkoły na włączenie programu PaT w szkolny program profilaktyki. W Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu z inicjatywy młodzieży oraz przy wsparciu pedagoga szkolnego Anny Funki Leciejewskiej Dyrektor szkoły Krzysztof Jarosz przy współpracy z organem prowadzącym szkołę podjął uchwałę o utworzeniu PaTPORTU. PaTowicze w uzgodnieniu z opiekunem PaTPORTU Anną Funką - Leciejewską i dyrektorem szkoły wybrali kapitana PaTPORTU uczennicę tej szkoły – Martę Kurkiewicz z klasy czwartej Technikum w zawodzie technik ekonomista.

Więcej…
Wednesday the 15th. Affiliate Marketing. ZSZRawicz
Copyright 2012

©